sobota, 27 czerwca 2020

Nadpłytkowość – garść informacji



Na nadpłytkowość samoistną choruję od 2014 roku. Przeczytałam na ten temat mnóstwo informacji i zebrałam je w jednym dokumencie. Postanowiłam tu wrzucić, może komuś się przyda.

Może być to trochę chaotyczne, ale wierzcie mi – i tak już to uporządkowałam. ;)

Przyczyny nie są znane. Nie ma zidentyfikowanego czynnika wywołującego tę chorobę. To najłagodniejsza spośród nowotworów mieloproliferacyjnych. Najważniejsza jest systematyczna kontrola i zapobieganie powikłaniom zatorowo-zakrzepowym. Według jednych opracowań u pacjentów u których ta kontrola jest dobra średnia długość życia nie jest skrócona w porównaniu z populacją ogólną, według innych średnia długość życia chorych na nadpłytkowość samoistną jest skrócona w stosunku do ogólnej populacji o ok 5-10 lat. Przejście w inny zespół mieloproliferacyjny dotyczy ok 9% chorych po 10 latach trwania choroby i ok 28% po 20 latach (głównie chodzi o czerwienicę prawdziwą i samoistne włóknienie szpiku). Niestety w chwili obecnej nie istnieje dobry test, który przewidywałby przejście w inny zespół mieloproliferacyjny. Powinno się okresowo badać (nie ma ścisłych zaleceń jak często) czy nie występuje gen BCR/ABL typowy dla przewlekłej białaczki szpikowej i wykonywać trepanobiopsję, aby sprawdzić stopień zwłóknienia szpiku (nasilający się przy przejściu w samoistne włóknienie) - zwłaszcza w przypadku pojawiającej się anemii.
Badanie genu BCR-ABL należałoby wykonać w razie pojawienia sie objawow mogacych swiadczyc o takiej transformacji. Beda to np zmiany w obrazie odsetkowym (rozmazie) krwi obwodowej, znaczny wzrost liczby leukocytow pojawiajacy sie bez innej przyczyny, pojawiajaca sie niedokrwistosc, znaczny spadek liczby plytek krwi (bez zmian w dawkowaniu leku na NS), powiekszenie sledziony.
Kryteria diagnostyczne Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) konieczne do rozpoznania nadpłytkowości samoistnej to (konieczne spełnienie wszystkich czterech):
 1. Trwałe zwiększenie liczby płytek krwi ponad 450 tys
 2. Typowy obraz szpiku w trepanobiopsji
 3. Wykluczenie obecności czerwienicy prawdziwej, samoistnego włóknienia szpiku, przewlekłej białaczki szpikowej, zespołów mielodysplastycznych i innych nowotworów hematologicznych
 4. Wykazanie obecności mutacji JAK2V617F lub innego markera molekularnego a w przypadku jego braku- wykluczenie reaktywnego tła nadpłytkowości.
 Widzimy więc, że aby rozpoznać NS należy wykonać trepanobiopsję (pkt 2,3), badanie cytogenetyczne (pkt 3), badanie molekularne (pkt 3,4) a także wykluczyć inne przyczyny nadpłytkowości, do których należeć mogą: niedobór żelaza, stan zapalny, stan po zabiegu operacyjnym, choroby tkanki łącznej, nowotwór niehematologiczny.
Nowotwory mieloproliferacyjne dzielimy na ostre i przewlekłe. Ostre- czyli ostre białączki szpikowe w części przypadków mogą zostać wyleczone dzięki intensywnej chemioterapii wzmocnionej przeszczepieniem szpiku.
 Przewlekłe zespoły mieloproliferacyjne uznać należy za choroby przewlekłe nieuleczalne. W tym przypadku nie stosuje się intensywnej chemioterapii ponieważ większe jest ryzyko, że skróciłaby ona życie a nie wydłużyła a przeszczepienie szpiku wykonuje się jedynie w niektórych przypadkach samoistnego zwłóknienia szpiku- w bardzo precyzyjnie dobranym momencie.
 Należy pamiętać, że są to choroby przewlekłe a nadpłytkowość samoistna przebiega najczęściej z niską dynamiką. To znaczy, że w większości przypadków przez wiele lat aktywność choroby utrzymuje się na stałym poziomie, bez progresji. Progresja, jeżeli wystąpi, rownież w większości przypadków przebiega powoli.
Mechanizm nasilenia włóknienia w NS jest taki sam jak w przebiegu włóknienia "samoistnego" lub po czerwienicy prawdziwej - dochodzi do aktywacji makrofagów i komórek fibroblastycznych, które zaczynają w sposób niekontrolowany produkować włókna retikulinowe i kolagenowe. Na podłożu molekularnym jednym z mechanizmów jest aktywizacja drogi przekaźnictwa sygnałów zależnej od genów Jak- STAT, ostatnio podkreśla się także role mutacji takich genów jak CALR, ASXL-1, MPL, EZH-2, IDH1/2. Jedynym aktualnie zarejestrowanym lekiem potrafiącym blokować sygnał molekularny pochodzący od genu JAK-2 jest Ruxolitynib. Nie posiada on jednak w Polsce w odróżnieniu od innych krajów Europy refundacji. Pozostałe leki działające na poziomie molekularnym są w badaniach klinicznych. Zwykle pierwszym objawem włóknienia jest niedokrwistość (zespół objawów chorobowych, polegający na stwierdzeniu niższych od normy wartości hemoglobiny (Hb), erytrocytów), rzadziej leukopenia (stan hematologiczny objawiający się obniżeniem liczby leukocytów) - to są powody do wykonania trepanobiopsji, w której wykrywane jest włóknienie. Najczęściej stosowana jest klasyfikacja Hannowerska objemująca 3 stopnie włóknienia. Do transplantacji kwalifikowani są pacjenci pośredniego -2 lub wysokiego ryzyka wg wskaźnika IPSS, czyli mający 2 lub więcej punktów w tej klasyfikacji, gdzie po 1 punkcie przyznaje się za każdy z parametrów: wiek . 65 rż, liczba krwinek białych > 25 000/uL,, stężenie hemoglobiny < 10,0 g%, odsetek blastów we krwi obwodowej >1%, objawy konstytucjonalne (bóle układu kostno stawowego, bóle mięśni, gorączka i /lub stany podgorączkowe, wzmożona potliwość, znaczna utrata wagi ciała, uczucie wczesnej sytości).
Brak mutacji nie wyklucza nowotworu mieloproliferacyjnego, gdyż mutacja jak-2 występuje w ok 50-60% nadpłytkowości samoistnej, a mutacja genu CALR u 60% pacjentów bez mutacji jak-2.
Badanie mutacji genu Jak-2 wykonuje się w przebiegu diagnostyki celem potwierdzenia, że np nadpłytkowość lub czerwienica mają charakter nowotworowy, a nie wtórny. U osób z ustalonym już rozpoznaniem badanie mutacji Jak-2 służy głównie określeniu stopnia ryzyka powikłań zakrzepowych. Jej obecność zwiększa to ryzyko i może być przyczyną modyfikacji leczenia.
RDW oznacza wskaźnik rozrzutu zmierzonej objetości poszczególnych erytrocytów wokół warotści średniej MCV - czyli wskaźnik pokazujący czy populacja erytrocytów jest jednorodna pod względem objetości czy zawiera znacznie różniące się od siebie grupy erytrocytów. RDW może być wyrażony jako RDW-CV to współczynnik zmienności rozkładu objętości erytrocytów, albo RDW-SD = odchylenie standardowe tego rozkładu. RDW zmienia się we wczesnej fazie niedokrwistości (wzrasta z powodu niedoboru żelaza). Hydroksyurea wypłukuje vit B12 - stąd może pojawić się niedokrwistość, której objawem może być zmiana RDW.
Jeżeli osoba ma zdiagnozowaną nadpłytkowość, która skutkuje podwyższoną krzepliwością krwi na skutek tego, że ilość płytek nie przekracza 800 tys organizm "broni się" tym, że układ krwiotwórczy wytwarza płytki o upośledzonej funkcji, co związane jest z mniejszą objetością płytek, gęstością rozmieszczenia receptorów na płytkach dla czynników osoczowych i upośledzonymi reakcjami uwalniania ziarnistości.
Choroba może wystąpić w każdym wieku. Obserwuje się dwa okresy, w których występuje częściej: około 30 roku życia, następny szczyt zachorowań przypada pomiędzy 50 a 60 rokiem życia. Moja najmłodsza pacjentka miała 17 lat w chwili rozpoznania.
Mutacja JAK2V617F występuje u około połowy chorujących na NS. Wiąże się ona z większą leukocytozą (większa ilość białych krwinek) i większym ryzykiem powstania zakrzepicy. W trakcie badań klinicznych są obecnie leki, których punktem uchwytu jest właśnie ta mutacja zatem zastosowanie ich umożliwia leczenie tej choroby w sposób celowany.
 Nadpłytkowość samoistna nie jest chorobą dziedziczną
Całkowite wyleczenie choroby przy obecnym stanie wiedzy nie jest możliwe. To znaczy, że jest konieczność stałego przyjmowania leków bez których nie jest możliwa normalizacja wartości morfologii.
Informacje na temat długości życia chorych na NS nie są jednoznaczne. Jedne źródła podają, że średnie przeżycie chorych jest podobne jak w populacji ogólnej, inne, że o kilka lat skrócone. Należy pamiętać, że zyskujemy coraz większą wiedzę na temat tej choroby, wiemy kiedy i jak zapobiegać powikłaniom zakrzepowym i krwotocznym, będącymi dotąd główną przyczyną niepowodzeń leczenia. W trakcie badań klinicznych są leki działające w sposób celowany w przypadku stwierdzenia mutacji genu JAK2. Bada się obecność innych mutacji a co za tym idzie opracowywane będą nowe leki.
Ogółem przez 8 lat przebadano około 900 pacjentów (i pacjentek) na terenie Niemiec i Francji z rozpoznaniem NS. Zebrane wyniki, po opracowaniu, dały podstawę do określenia czynników warunkujących czas przeżycia. Są to:
 a - wiek lat 60+ = 2 pkty,
 b - leukocytoza 11 000 mm3 = 1 pkt,
 c - przebyte epizody zakrzepowo-zatorowe = 1 pkt.
 W badaniach potwierdzono też, że obecność mutacji genu JAK2 była czynnikiem ryzyka dla epizodów zakrzepowych, ale nie wpływała na czas przeżycia. Dlatego mutacja tego genu nie jest uwzględniona w grupie czynników wpływających na czas przeżycia.
 Ryzyko wg powyższej punktacji jest:
 a - niskie = 0 punktów,
 b - umiarkowane = 1-2 pkty, mediana przeżycia 24,5 lat,
 c - wysokie = 3-4 pkty, mediana przeżycia 13,8 lat.
 (Powyższy materiał został opracowany przez dr hab. J. Góra-Tybor z UM w Łodzi i umieszczony na forum "hematoonkologia.pl - portal edukacyjny dla lekarzy".)

Depresja jest tłem naszej choroby, bo zmieniony obraz mikroskopowy krwi oraz "zakłócone" parametry, zakłócają codzienne zadania, jakie krew ma do spełnienia. A i leki cytostatyczne nieźle naszej psychice dokuczają. Również nie każdy z nas daje sobie radę ze świadomością, że coś (dożywotnio niestety) nas dopadło. Jednak serotonina, zwana też hormonem szczęścia, będąca ważnym neuroprzekaźnikiem, może w mózgu mieć obniżony poziom na skutek mutacji genu JAK2. Mutacja ta powoduje zmianę (substytucję) waliny w pozycji 617 właśnie na fenyloalaninę.  Tak więc nadmiar fenyloalaniny, obniżając w mózgu poziom serotoniny, prowadzi do zaburzeń emocjonalnych oraz depresji. Walina jest podstawowym aminokwasem egzogennym, a więc jest w całości dostarczana z zewnątrz do organizmu. Odpowiada za metabolizm mięśniowy, sprawne funkcjonowanie układu nerwowego, naprawę i wzrost tkanek, utrzymanie azotu w organizmie, reguluje poziom cukru we krwi, poziom energii oraz usuwa toksyczny amoniak z ustroju. Odpowiada też za układ odpornościowy. Występuje w niektórych pokarmach (pierś kurczaka, tuńczyk, halibut, indyk, wołowina, produkty mleczne, soja, grzyby, itd), ale częste spożywanie tych produktów nie oznacza, że przywrócimy równowagę i "odbudujemy" walinę, czy serotoninę.
NS nie jest nowotworem złośliwym. Jest ogłoszonym "administracyjnie" nowotworem wg WHO od 2008, przewlekły nowotwór mieloproliferacyjny (ang. skrót MPN).

Nie jestem w stanie podać źródeł, z których wzięłam informacje do tego dokumentu, ale mam nadzieję, że nikt mi tego nie będzie miał za złe – w końcu chodzi o pomoc chorym.
Najczęściej korzystałam z forum chorych na nowotwory mieloproliferacyjne, na które polecam zajrzeć każdemu, kto zmaga się z tą chorobą.