czwartek, 12 kwietnia 2018

Święta prawda

11.09.2013


Ally McBeal: „Sometimes... there's no point in the truth if the only thing it will do is cause pain.”


Ally McBeal: „Czasem nie ma sensu wyjawianie prawdy, jeśli spowoduje to tylko ból.”


Dżem „List do M”

08.07.2013


Mamo piszę do Ciebie wiersz,
Może ostatni, na pewno pierwszy.
Jest głęboka, ciemna noc,
Siedzę w łóżku a obok śpi ona

I tak spokojnie oddycha.
Dobiega mnie jakaś muzyka,
Nie, to tylko w mej głowie szum.
Siedzę, tonę i tonę we łzach,
Bo jest mi smutno, bo jestem sam.
Dławi mnie strach !

Samotność to taka straszna trwoga,
Ogarnia mnie, przenika mnie.
Wiesz mamo, wyobraziłem sobie, że
Że nie ma Boga, nie ma nie! Nie ma Boga, nie.

Spokojny jest tylko mój dom,
Gdzie Ty jesteś a mnie tam nie ma.
Gdzie nie wrócę już chyba, chyba nie,
Mamo bardzo Cię kocham, kocham Cię!

Myślałem, że Ty skrzywdziłaś mnie,
A to ja, skrzywdziłem Ciebie.
Szkoda, że tak późno pojąłem to
tak późno to zrozumiałem, zrozumiałem to

Samotność to taka straszna trwoga,
Ogarnia mnie, przenika mnie.
Wiesz mamo, wyobraziłem sobie, że
Że nie ma Boga nie, nie ma nie!

Samotność to taka straszna trwoga,
Ogarnia mnie, przenika mnie.
Wiesz mamo, wyobraziłem sobie, że
Że nie ma Boga nie ma, nie ma Boga nie!

Piękne włosy

29.08.2012


Ciekawe ilu z Was, moi czytelnicy, jest blondynami? Ciekawe ile z Was, moje czytelniczki, jest brunetkami? Ilu jest łysych? Ile ma długie włosy? Ilu kręcone, ile proste, ile falowane? Jak dużo jest różnych przymiotników, którymi opisuje się włosy! Nic dziwnego, że właśnie o włosach zaczynamy mówić na samym początku, kiedy kogoś opisujemy.
A co to w ogóle są włosy?
Jest to wytwór naszego naskórka, zrogowaciały, wyrastający z zagłębień skóry tworzących kanał, zwany mieszkiem. Występuje wyłącznie u ssaków, na całej skórze, z wyjątkiem wewnętrznej strony dłoni, warg, podeszw i powierzchni zgięć stawów. Włosy pełnią funkcję termoregulacyjną i ochronną, ale również dekoracyjną w kulturze homo sapiens. Włosy są odzwierciedleniem ogólnej kondycji zdrowotnej organizmu.
Włos składa się z: łodygi, korzenia, opuszka (cebulki), ujścia torebki włosowej (por skórny), gruczołu łojowego, otoczki włosa, mięśnia przywłośnego, część łączno-tkankowa torebki włosowej i brodawki włosa. Włosy zbudowane są z keratyny, która w założeniu jest twarda i spoista, wytwarzana jest w naskórku i zbudowana m.in. ze związków siarki i azotu. Chroni naskórek przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi.
W pigmencie włosa znajduje się barwnik zwany melaniną, który nadaje kolor włosom, tłuszcze oraz związki mineralne. Rozróżniamy dwa rodzaje barwnika: ziarnisty i rozproszony. Ziarnisty nadaje włosom ciemny odcień, a rozproszony jasny. Im więcej we włosach barwnika rozproszonego tym włosy są jaśniejsze. Kolor włosów zależy od czynników dziedzicznych, barwnika, klimatu i rasy.
Na głowie człowieka znajduje się od 100-150 tys. włosów. Włosów jasnych jest więcej, ponieważ są cieńsze od włosów ciemnych. Włosy rosną ze stała szybkością, różną u każdego, ale przeciętnie można powiedzieć, że jest to przyrost ok. 0,35 mm dziennie, czyli ok. 1 cm miesięcznie, czyli ok. 12 cm rocznie – całkiem dużo!
Wyróżniamy włosy proste (w przekroju poprzecznym są okrągłe), falowane (lekko spłaszczone), kręcone (bardziej spłaszczone), kędzierzawe (w kształcie nerki) oraz zwane „fil fil” (najmocniejszy skręt, włosy rosną w tzw kępkach i są w kształcie rogalikowatym).
Moda odgrywa bardzo ważną rolę w wyborze fryzur, zwłaszcza damskich. Zmienia się ona w zasadzie co roku, lecz zachowując wiele podstawowych linii. I tak np. moda na modelowanie włosów "na szczotkę" trwa przecież już wiele lat i można śmiało zaryzykować twierdzenie, iż gwoli wygody wszystkim kobietom ten rodzaj czesania będzie nieomal wieczny, przyjmując oczywiście takie czy inne zmiany. Jeżeli kobieta chce być elegancka, modna i dobrze wyglądać powinna z mody wybierać to, co jest dla niej najbardziej odpowiednie. Musi więc brać pod uwagę swój wiek, charakter pracy, owal twarzy, rysy, sylwetkę. Każdego roku lansowanych jest kilka fryzur bardzo ekscentrycznych, polegających na dość znacznym wycieniowaniu i asymetrii. Są to uczesania wprawdzie bardzo modne, ale też i trochę niebezpieczne. Przede wszystkim wymagają zawsze świeżej, umytej głowy, częstego strzyżenia i modelowania. Ponadto fryzura asymetryczna nie jest łatwa do uczesania się samej w domu. Jest też lansowanych sporo fryzur na specjalne okazje, typowo wieczorowych czy balowych, wymagających misternego ułożenia czy uczesania. Do uczesań takich dopina się małe dopinki, pojedyncze warkoczyki, koczki, loki. Są to jednak zdecydowanie fryzury nadające się na bal-maskaradę, bal sylwestrowy, przyjęcia ślubne lub inne większe uroczyste okazje. A na co dzień? W okresie zimowym mogą to być uczesania bardziej skomplikowane, więcej fal, loczków z bardzo prostej przyczyny, iż trzymają się one dłużej pod ciepłymi okryciami głowy. Latem lepiej i naturalniej wyglądają włosy uczesane bardziej swobodnie, luźniej, gdyż należy brać pod uwagę korzystanie ze sportów, zwiększoną potliwość organizmu, kąpiele.
Włosy też niestety chorują, mogą nabawić się grzybicy, atakuje je łuszczyca, łupież, wypadają, łamią się, tracą blask, nie chcą rosnąć. Dlatego też mamy na półkach całe mnóstwo szamponów i odżywek różnego rodzaju, które maja pomóc przy mniej uciążliwych problemach oraz po prostu zadbać o nasze włosy. Jest kilka teorii dotyczących częstotliwości mycia włosów. Jedne - preferujące dłuższe cykle między jednym a drugim myciem, inne - coraz częstsze i bardziej nowoczesne, jednocześnie wydaje się, że mające słuszność - które mówią, że włosy można nawet myć codziennie pod tym warunkiem, że stosuje się bardzo dobry gatunkowo, nie zasadowy szampon. Przed przystąpieniem do mycia włosy rozczesujemy dokładnie grzebieniem lub szczotką. Następnie moczymy je dokładnie ciepłą wodą, najlepiej przy zastosowaniu prysznica, na dłoń nalewamy potrzebną ilość szamponu i równomiernie rozkładamy na całej głowie. Jedną i drugą dłonią masujemy lekko skórę głowy, myjąc jednocześnie włosy. Jeśli stopień zabrudzenia i natłuszczenia włosów jest znaczny, szampon pieni się mniej, należy zastosować dwukrotne mycie. Włosy bardzo długie myje się w sposób następujący: po ich zwilżeniu rozpieniamy szampon na końcach włosów przechodząc stopniowo do skóry głowy. Tradycyjna, rozpowszechniona metoda gwałtownego drapania i uciskania skóry głowy oraz długiego rozpieniania piany, nie wydaje się być właściwa, przynajmniej w wielu przypadkach. Drapaniem można uszkodzić skórę, spowodować stan zapalny i łamanie włosów, a także ich większe wypadanie. Wskazane jest również oszczędne użycie szamponu. Jeżeli stosuje się szampony lecznicze, np. zawierające siarkę (włosy tłuste) lub środki przeciwłojotokowe i przeciwłupieżowe, należy utworzoną pianę przetrzymać kilka minut na głowie i włosach. Bardzo istotne jest, aby po umyciu wielokrotnie i długo spłukiwać włosy, gdyż od tego zależy ich połysk. Najlepiej płucze się prysznicem. Do ostatniego płukania powinno się użyć wody letniej, albo zupełnie zimnej, co zwiększy sprężystość włosów i spowoduje większy połysk. Należy pamiętać, aby włosy mokre traktować ostrożnie, gdyż mają one otwartą łuskę i są nieodporne na ostre rozczesywanie szczotką lub grzebieniem. Zamknięciu łuski sprzyja zakwaszenie włosów, a więc zastosowanie odżywek, a potem spłukanie ich, lub też dodanie do ostatniego płukania środków kwaśnych (ocet, cytryna, kwasek cytrynowy). Przy włosach normalnych rozczesywanie może się odbywać bez tych środków, natomiast przy włosach farbowanych, rozjaśnianych, po trwałej ondulacji brak odżywki czy innego zakwaszenia włosów może znacznie utrudnić rozczesywanie, zwiększyć łamliwość i powodować kruszenie się włosów. Włosy długie rozczesuje się pojedynczymi pasmami, ostrożnie i wolno, najlepsze do tego celu są grzebienie o szeroko rozstawionych zębach lub druciane, dość miękkie szczotki.
Są różne metody suszenia włosów. Jedno jest pewne: nie należy kłaść się spać z włosami mokrymi, obojętnie czy będą to włosy rozczesane i puszczone luźno, czy też nakręcone na wałki. W pierwszym przypadku nieprzyjemnie jest zasypiać z mokrymi włosami, a i włosy przyciśnięte poduszką nie będą miały dużego połysku, a kształt uczesania będzie taki, jak ułoży się głowa w czasie snu, puszystość włosów też będzie znacznie zmniejszona. W przypadku drugim włosy nie powinny być przez wiele godzin nawinięte na metalowe czy nawet plastykowe wałki, gdyż jest to męczarnia, a nie spanie, zaś wielogodzinny ucisk głowy przez wałki i naciągnięcie włosów jest bardzo niezdrowe. Najprostszą metodą jest suszenie w ciepłym powietrzu lub w cieple w domu. Oczywiście w ten sposób suszone mogą być tylko takie fryzury, jak włosy dłuższe, luźno okalające głowę lub naturalne loczki. W takim przypadku po wytarciu włosów, nadaje im się szczotką oraz grzebieniem kształt określonej fryzury i co kilka minut unosi dłońmi włosy do góry, aby po wyschnięciu były puszyste. Inny sposób to suszenie włosów ręczną suszarką przy jednoczesnym rozczesywaniu ich szczotką drucianą lub z plastykowymi kolcami. Po takim uczesaniu włosy są proste, lecz bardzo puszyste, zachowują kształt nadanej im po myciu fryzury.
I jeszcze o szczotkowaniu. Jest to również rodzaj masażu skóry głowy, polegający na użyciu włosianej, dość twardej szczotki. Do szczotkowania nie nadają się żadne szczotki druciane, gdyż będą łamały włosy i kaleczyły skórę. Szczotkowanie powoduje przekrwienie skóry, rozprowadza warstwę łoju na skórze, usuwa z włosów kurz i inne zaburzenia. Zaleca się szczotkowanie przy włosach grubszych, normalnych i suchych. Szczotkowanie włosów tłustych może spowodować szybsze tłuszczenie się włosów, przy włosach cienkich, farbowanych, łamliwych intensywne szczotkowanie też nie jest wskazane. Szczotkę powinno się myć często, aby brud i tłuszcz znajdujący się na niej nie został ponownie naniesiony na włosy. W jaki sposób szczotkuje się włosy? Siadamy wygodnie w fotelu, głowę schylamy do przodu, włosy dokładnie rozczesujemy grzebieniem. Bierzemy pojedyncze pasma włosów i szczotkujemy od nasady do końca, powtarzając ten ruch wielokrotnie, następnie przechylamy głowę dość głęboko do tyłu i szczotkujemy włosy do tyłu. Ruchy szczotkowania powinny być dość energiczne, można jednocześnie dochodząc do nasady włosów lekko masować skórę. Włosy szczotkuje się także na leżąco. Układamy się wygodnie na tapczanie, tak aby głowa zwisała poza długość tapczanu i szczotkujemy leżąc na plecach i na brzuchu. Taki sposób jest może mniej wygodny, lecz powoduje lepsze przekrwienie skóry głowy.
I na koniec jeszcze parę „domowych” sposobów na ładne włosy.
Najpierw wzmocnienie słabych włosów:
1.      Wymieszaj po 1/4 szklanki soku z aloesu i soku z cytryny. Dodaj łyżkę naturalnego miodu. Papkę wetrzyj w skórę głowy. Poczekaj ok. 30 min i umyj włosy łagodnym szamponem.
2.      Do 3 łyżek nafty kosmetycznej dodaj żółtko i kilka kropli olejku rycynowego. Energicznie wymieszaj składniki, aż dokładnie się połączą. Mieszankę rozprowadź na całej długości nieumytych włosów (choć raz na tydzień). Nie wcieraj mikstury w skórę głowy! Owiń włosy folią na 20-30 min. Spłucz i umyj szamponem. 
3.      Dorodną rzepę lub korzeń chrzanu (cebulę) zetrzyj ma tarce o małych oczkach i odciśnij sok. Wetrzyj go w skórę głowy najlepiej na 30 min przed myciem (co 2-3 mycia). Uwaga! Na początku możesz odczuwać pieczenie skóry, które szybko mija.
4.      Wymieszaj po łyżce skrzypu, korzenia łopianu, szyszek chmielu i liści pokrzywy. Wsyp do słoika i zalej pół litra czystego spirytusu. Po dwóch tygodniach przecedź przez gazę. Wmasuj w skórę głowy co drugi dzień.
Teraz nawilżamy suche:
1.      Dokładnie wymieszaj 4 łyżki jogurtu naturalnego z jajkiem. Papkę nałóż na włosy i odczekaj ok. 10 min. Spłucz letnią wodą.
2.      Do 1/2 szklanki wrzątku wsyp łyżkę nagietka. Przykryj i zostaw do naciągniecia. Przecedź. Wymieszaj z 1/2 szklanki mleka i żółtkiem. Rozprowadź na suchych lub wilgotnych włosach. Owiń je folią i odczekaj 10-15 min. Dokładnie spłucz.
3.      Dwie garści kwiatu lipy zalej litrem wrzątku. Po naciągnięciu przecedzonym płynem polewaj umyte pasma po każdym myciu.
4.      Rozgnieć owoc banana. Rozprowadź go na papkę z sokiem z cytryny i kefirem. Masę wmasuj we włosy i owiń głowę ręcznikiem na ok. 20 min. Umyj pasma delikatnym szamponem.
5.      Olej roślinny (np. z awokado, z kiełków pszenicy) połącz z kilkoma kroplami olejku eterycznego (np. z geranium, lawendy). Wmasuj w pasma. Umyj je po ok. 15 min.
I dodamy blasku matowym:
1.      W świeżo umyte pasma (ale nie w końcówki!) wmasuj sok z cytryny. Po kilku minutach dokładnie spłucz włosy. Powtarzaj raz na dwa tygodnie.
2.      Wymieszaj mikserem dwie łyżki miodu i trzy łyżki oliwy. Rozprowadź na wilgotnych włosach i owiń je folią na ok. 15 min. Umyj pasma szamponem i dokładnie spłucz.
3.      Podgrzej 1/3 szklanki oliwy. Zamocz w niej (na ok. 30 min) po łyżeczce rumianku, liści pokrzywy i brzozy. Odcedź i dodaj żółtko, po łyżeczce miodu oraz soku z cytryny, 2-3 krople olejku rozmarynowego. Nałóż na wilgotne pasma na pół godziny. Zmyj szamponem.

 (Więcej odżywek na http://m.interia.pl/kobieta/news,nId,612375 . Część z tych, które tu zaprezentowałam już wypróbowałam – rewelacja, polecam. J )