piątek, 1 marca 2019

Kobieta, naród i Bóg

28.06.2015


Ludzie zaczęli zwracać się do kananejskiego boga płodności - Baala. Korupcja religijnego i społecznego życia Izraela sprawiła, że upadek był nieuchronny. To przyczyna powstania Księgi Ozeasza, w której doświadczenia miłości i cierpienia, gdy żona opuściła Ozeasza dla innego mężczyzny, stały się dla niego inspiracją do wyrażenia w tej księdze miłości Boga do Izraela i Jego smutku z powodu odrzucenia tej miłości przez ludzi. Księga stanowi stanowi część ksiąg prorockich Starego Testamentu, w kanonie hebrajskim stanowiła część Księgi Dwunastu Proroków Mniejszych.

Wydarzenia z Księgi Ozeasza dzieją się równolegle z początkową dzia­łalnością Izajasza. Prorok Ozeasz pochodził z Północnego Królestwa. Jego służba rozpoczęła się w czasie panowania ostatniego liczącego się króla Izraela, Jeroboama II, i trwała przez dwadzieścia lat załamania świetności państwa, w okresie panowania sześciu królów i zdobycia stolicy Izraela, Samarii, przez Asyryjczyków w 721 r. przed Chr.

Imię „Ozeasz" jest skrótem imienia Jehoshua (hebr. „Jahwe jest zbawieniem"), co ma pewną wymowę zważywszy na treść całej księgi. Niewiele wiadomo o pochodzeniu proroka. Był on synem niejakiego Beeriego, o której to postaci nie posiadamy na kartach Pisma Świętego żadnych informacji. Ozeasz był mężczyzną o dużej wrażliwości. Smutne przeżycia osobiste wzmogły w nim jeszcze zdolność współczucia. Jego proroctwa dotyczą przeważnie sądu, lecz wyrażone są słowami wiernej miłości i troski.

Księga składa się kilku części:
  • Smutek Ozeasza z powodu jego żony, oraz smutek Boga z powodu Izraela
  • Żona i dzieci Ozeasza
  • Niewierny Izrael
  • Odzyskanie żony
  • Miłość Jahwe do Izraela
  • Potrzeba osądzenia Izraela
  • Obietnica odnowy, jeśli Izrael okaże skruchę

Prorok głosi głęboką miłość Boga do niewiernego Izraela i Jego pragnienie, aby lud powrócił do Niego i mógł się cieszyć Jego błogosławieństwem – to najważniejsze przesłanie księgi.

Księga Ozeasza jest obecna w szeroko pojętej kulturze. Swoją interpretację fragmentu Księgi Ozeasza (Oz 11, 1-11) stworzyła polska grupa 2Tm2,3 w utworze „Kiedy Izrael był dziecięciem" na albumie „dementi” (2008). W oparciu o księgę Ozeasza powstała książka „Potęga Miłości”, której autorką jest Rivers Francine.