czwartek, 30 sierpnia 2018

Kolejna dzielna kobieta

05.10.2014


Księga Estery jest króciutka, zaledwie 10 rozdziałów. Wchodzi w skład Starego Testamentu. W Septuagincie i jej przekładach na inne języki, znajduje się bezpośrednio po Księdze Judyty. Nazwana jest od imienia głównej bohaterki, Estery. W niektórych odpisach łacińskiej Wulgaty występuje jako Księga Aswerusa (zwanego także Assuerusem, lub Achaszweroszem, w formie greckiej Kserksesem), od króla perskiego, odgrywającego w niej ważną rolę. Żydzi nazywają ją Megilat 'Ester lub Megila („rulon", „zwój").

Na dworze Aswerusa w Suzie pojawia się młoda Żydówka Estera i po oddaleniu przez króla jego żony Waszti zostaje jego żoną. Opiekun Estery Mordechaj (Mardocheusz) zakazał jej wyjawiać swoje pochodzenie. Odkrywszy spisek przeciw królowi, Mordechaj uprzedza władcę o zamachu na jego życie. Największemu dostojnikowi dworskiemu Hamanowi Agagicie tymczasem udało się wymóc na królu dekret przeciw Żydom, którzy mieli być zgładzeni. Estera - na polecenie Mordechaja, stawia się przed królem i jednak przekonuje władcę do cofnięcia dekretu.

Haman postanawia, że namówi króla, by powieszono Mordechaja na palu. Tymczasem król czyta kroniki, z których dowiaduje się, że Mordechaj wykrył zamach na jego życie, ale nie został za to nagrodzony. Gdy pojawia się Haman,  król pyta go, co należy uczynić dla osoby, którą król chciałby uhonorować. Haman myśli, że chodzi o niego, toteż podaje wyszukane propozycje, po czym otrzymuje polecenie, aby w ten sposób uczcił Mordechaja.

Kiedy Estera wyjawia królowi, że Haman wydał ją wraz z jej ludem na zagładę, Haman zostaje powieszony a Mordechaj zajmuje jego miejsce. Żydom król zezwala zgładzić swych wrogów. Na cześć tych zajść wyznaczono święto i dzień odpoczynku dla wszystkich Żydów zwane Purim, które odbywało się od tej pory 14 i 15 dnia miesiąca Adar.